Zen a hotovo

O knihe Zen a hotovo som počula nespočetne veľa krát. Tento svetový bestseller s minimalistickým systémom na zlepšenie produktivity sa ku mne dostal až teraz - a práve včas. 

Organizácia času a produktivita nikdy nebola moja silná stránka. Často meškávam na stretnutia, zabúdam na povinnosti, nezaznačujem si potrebné údaje alebo si ich zaznačím a potom stratím. Jeden veľký chaos. Že mi tento prístup spôsobuje viac problémov než pôžitkov som si uvedomila pred pár rokmi pri čítaní knihy Od stresu k úspechu len za 31 dní, kde autor Dr. John F. Demartini označuje úspech za organizovanosť a neúspech za chaos. Po tejto knihe som čítala ešte niekoľko ďalších kníh, ktoré majú pomôcť k zvýšeniu produktivity. Väčšinou však išlo o rôzne poučky, náročné rady spisovania a prepisovania a škatuľkovania a tak ďalej a akosi sa mi nepodarilo si tieto návyky napevno začleniť do svojho života. 

Za jednu z tých zaujímavejších kníh by som označila knihu Aby vše klapalo od Davida Allena. Táto kniha bola niečo ako pokračovanie či doplnenie knihy GTD - Mít vše hotovo. Táto kniha ma opäť vtiahla do myšlienok nad svojim organizovaním času a našla som v nej niekoľko skvelých rád.

Nedávno sa mi pod ruky priplietla kniha Zen a hotovo. O tejto knižôčke som počula už mnoho dobrého, napriek tomu som ju tak nejak stále prehliadala. Asi to malo svoj dôvod - teraz mi jej čítanie prišlo presne vhod.

Zen a hotovo je úzka a stručná kniha, v ktorej autor Leo Babauta ponúka 10 návykov, vďaka ktorým budete efektívnejší a produktívnejší, budete mať kontrolu nad svojimi povinnosťami a tak si dokážete viac užiť a zjednodušiť svoj život. Prečo som však začala práve spomenutím kníh a techník Davida Allena? Zen a hotovo je akousi úpravou Allenovej techniky GTD. V knihe Zen a hotovo nájdete dokonca porovnania týchto dvoch techník. Ku ktorej technike sa prikloníte je samozrejme na vás, obom určite radím venovať pozornosť.

Na knihe Zen a hotovo sa mi páči stručnosť a jednoduchosť. Návyky sú najprv vymenované a potom sa autor venuje každej samostatne. Žiadne dlhé poučky či obkľuky, vyjadruje sa jasne a priamo. Páči sa mi odporúčanie, aby ste začali návyky začleňovať do života postupne, a nie všetky naraz. 

Vhod mi padol hneď prvý návyk - zhromažďovanie. Kedysi som si nezapisovala povinnosti a zabúdala na ne. Keď ich začalo pribúdať a ja som musela prijať, že to takto ďalej nejde, vytvorila som si návyk zapisovať si potrebné veci. Skončilo to tak, že som mala všade papieriky a lístočky s telefónnymi číslami, webstránkami, menami, úlohami a kadečím ďalšim. Tak som si kúpila notes. A potom ďalší a ďalší... Sem tam som nejaký stratila. Nejak mi to stále nevycházdalo a ja som si nevedela nájsť systém. Po prečítaní knihy Zen a hotovo som sa akosi konečne "utriedila" a so mnou aj moje povinnosti. Vytvorila som si na svojom pracovnom stole svoj pevný bod, kde si zapisujem všetko podstatné - jednoduchú zotieraciu tabuľu. Je to veľmi jednoduché (minimalistické) riešenie, ktoré už nejakú dobu zachraňuje moju pamäť a môj čas.

Ďalej sa kniha postupne prepracováva ďalšími jednoduchými návykmi, ktoré zjednodušia váš život po pracovnej i osobnej stránke.

Za ďalšie veľké plus beriem posledný návyk - najdite svoju vášeň. Nie je to zrovna návyk o produktivite, ale v skutočnosti je s prácou úzko prepojený. Robiť čo milujeme považujem za jednu z najdôležitejších vecí a preto verím, že tento návyk zarezonuje v každom čitateľovi. 

Tu je niekoľko zaujímavých postrehov z knihy:

Ponechávání věcí na hromadě je odkládaní rozhodnutí o jejich osudu.
Každé ráno se rozhodněte, jaké jsou vaše nejdůležitejší úkoly dne.
Uchopte svůj pracovní den pevně do svých rukou a zabraňte tomu, aby byl ovládán potřebami a prioritami druhých.
Zaměřte se na ty velké úkoly, které vám udělají jméno, které vám umožní zvýšit dlouhodobý příjem a které vás dlouhodobě uspokojí a naplní. To jsou vaše velké kameny. Zbytek zahoďte.

Kniha Zen a hotovo je jednoduchá, stručná - proste minimalistická. Nájdete v nej veľa rád ako si urobiť poriadok vo svojom čase a vo svojich povinnostiach a ako sa s nimi vysporiadať. Ponúka nielen teoretické, ale aj praktické rady. Je útla, prečítate ju veľmi rýchlo, teda je vhodná aj pre tých, ktorí nečítajú veľmi radi, prípadne im trvá dlho, kým nejakú knihu dočítajú. Rovnako celé grafické spracovanie je veľmi pekné a - minimalistické. Ak ste už čítali knihy o organizácii času a produktivite, môžete naraziť na opakujúce sa odporúčania (ktoré však nie sú naškodu), ak ste žiadnu takúto knihu nečítali, kniha Zen a hotovo môže byť pre vás prevratná.

Ak vás myšlienky Lea Babauta zaujali, rozhodne navštívte aj jeho blog zenhabits.net 

Názov: Zen a hotovo
Originálny názov:  Zen to done
Autor: Leo Babauta
Vydavateľstvo: Jan Melvil publishing
Rok:  2008
Jazyk: Český (v Slovenčine táto kniha nevyšla)
Počet strán: 126
Maloobchodná cena: 8.55 eur

Oficiálna anotácia:

Nestíháte? Cítíte se zavaleni úkoly a v noci přemýšlíte, na co jste kde zapomněli? Vyzkoušejte Babautův naprosto minimalistický systém deseti jednoduchých návyků na zlepšení produktivity a osobní rovnováhy nazvaný Zen to done (ZTD). Lze jej zvládnout mnohem snadněji než nástrahy jiných komplexních systémů.

Babauta rozvíjí ty nejlepší triky z metody GTD Davida Allena i návyků Stephena Coveyho a vytváří tak unikátně komprimovaný celek. Knihu přečtete za dva večery, ale může změnit celý váš život.

Dozvíte se:
- Deset klíčových návyků potřebných k tomu, abyste byli výkonní, produktivní a měli vše pod kontrolou.
- Jak vytvořit a osvojit si tyto klíčové návyky.
- Jednoduché tipy k osvojení.
- Jak uspořádat návyky v jednoduchý systém, s nímž udržíte všechny záležitosti ve svém životě v patřičných mezích a na svém místě.
- Jak zjednodušit to, co potřebujete udělat.
- Minimální ZTD sestávající z pouhých čtyř návyků.

O autorovi: Leo Babauta je americký spisovatel, autor bestselleru „The Power of Less“ (2008) a provozovatel jednoho z nejnavštěvovanějších blogů na světě Zen Habits, který je i u nás dobře znám.


ČÍTAJTE ĎALEJ