Riziko je nová istota

riziko-je-nova-jistota-3d_978_600_0.jpg

Keď pred desiatkami rokov niekto vyhlásil, že príde doba, kedy sa ľudia budú vedieť spojiť z jedného konca sveta s ľuďmi na druhom konci, vyhlásili ho za blázna. Rovnako ako keď niekto dávne roky dozadu prehlásil, že ľudia raz budú cestovať oblohou ako vtáky. Každá doba má však svojho vizionára, futuristu, ktorý vidí za roh a predvída trendy a správanie masy.

Randyho Gagea môžete poznať vďaka viacerým knižným bestsellerom a jeho pútavému blogu. Svojimi priamymi a pravdivými tvrdeniami napomáha ľuďom k prosperite a zbavuje ich ich deštruktívnemu “syndrómu obete”.

Randy v knihe Riziko je nová jistota nahliada do (blízkej) budúcnosti. Nie je žiadnou novinkou, že svet sa každým dňom posúva obrovskými krokmi dopredu. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sme pri uchu držali obrovské tehly s anténou, dnes pohodlne surfujeme na smartfónoch. Vyvíjajú a zlepšujú sa technológie. Rovnako i podnikanie a ekonomika.

V knihe Riziko je nová jistota Randy rozvádza otázku klonovania a čoraz väčšieho zautomatizovania práce, kvôli ktorej stroje nahrádzajú ľudí. Poukazuje na to, kam táto technológia zachádza a aký dopad to bude mať na ľudstvo.

V minulosti ľudia našli istotu dobrého zamestnania vo veľkej firme. Dnes, kedy aj obrovské firmy bankrotujú zo dňa na deň, o tom už nemožno hovoriť. Tento model je už neplatný. Mnohí v neho však stále veria. Rovnako ako v to, že sa o nich postarajú iné inštitúcie ako je vláda, náboženstvá, rôzne spolky a podobne. Stavajú všetky karty na istotu, ktorá má slabé základy.

Kde sú však problémy, tam sú i príležitosti.

Randy tvrdí, že ísť s masou je deštruktívne. Nasledovať konformne to, čo robia druhí (a to poväčšine úplne bezcielne a bezhlavo) môže byť nielen hlúpe, ale až nebezpečné. Preto keď nato ostatní idú sprava, vy choďte zľava.

V tomto čase sa risk stáva novou istotou. Pravidlá sa zmenili a ak chcete uspieť, musíte začať myslieť nekonvenčne a proti prúdu. Nenasledovať slepo davy, ale vyšliapavať si vlastnú cestičku, ktorá síce môže byť náročnejšia, ale bude istejšia a prinesie vám prosperitu, šťastie a úspech.

Randy sa tiež zaoberá najnovšími technológiami a ich smerovaniu, rovnako ako aj tým, o akých ľudí budú mať firmy záujem. Svet, v ktorom je príliš veľa firiem, ktoré majú silnú konkurenciu a chcú byť čo najziskovejšie, je plný veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí. No tradičné vzdelávanie už nebude mať takú hodnotu. Firmy chcú výsledky, zisky, riešenie problémov. Preto potrebujú kreatívnych ľudí s praktickými vedomosťami, ktorí vyriešia firemné problémy a prinesú zisky. Títo ľudia budú žiadaní.

Randy rovnako predpovedá pády rôznych mien a radí, kam investovať svoje peniaze, aby ste túto dobu ustáli. Reč bude okrem nehnuteľností aj o drahých kovoch ako je zlato či platina a o rôznych spôsoboch, ako takýto majetok nadobudnúť a čo s ním robiť.

Vyzdvihuje Európu a jej obrovský chtíč pre podnikanie. Teší sa, koľko ľudí sa tu napriek ťažším podmienkam snaží ísť za svojimi cieľmi a makať na sebe. Zameriava sa tiež na univerzity a ich vplyv v najbližších rokoch. Vysvetľuje, aké budú štyri najzákladnejšie aspekty vzdelania v novej ekonomike.

Knihou Riziko je nová jistota Randy Gage poteší všetkých podnikateľov, pre ktorých je zisk a branding svojej firmy prioritou. Zameriava sa na dôležitosť komunikačného kanálu medzi predávajúcim a kupujúcim a ako k tomu možno využiť sociálne siete. Predstavuje tiež niekoľko príkladov, na ktorých tieto nové pravidlá poukazuje.

Rozoberá tu takisto otázku ega. Podľa Randyho ľudské ego nie je zlé, musíme sa ho ale naučiť správne používať. Vďaka nemu môžeme urobiť nielen svoj život šťastnejším, ale i svet lepším miestom. Poukazuje na ľudskú sebeckosť ako na cnosť, ktorú možno využiť pre vlastné dobro, ako aj pre dobro druhých ľudí. Zbúrava tak bariéru, že skromnosť je dobrá a sebeckosť zlá (nehovorí však o narcizme či manipulácii druhých).

Vďaka tejto knihe sa každý čitateľ zamyslí nad smerovaním sveta, podnikania a ekonomiky a či sú jeho vlastné kroky v súlade s novými pravidlami, kde risk prinesie istotu a prosperitu.

Knihu nájdete na tomto linku.