Priority nad nedostatkom času... Alebo prečo tvrdíme, že nemáme čas

Prezerala som si knižné novinky v kníhkupectve, keď som začula rozhovor dvoch žien. Jedna vraví: "Pozri, tu je kniha o bolestiach hlavy, ktoré ťa tak trápia. Možno by ti pomohla." A druhá odpovedá: "Kniha? Na to ja nemám čas..." Nemám čas... Ak by som dostala euro každý krát, keď túto vetu počujem, no... asi by som si kúpila všetky kníhkupectvá v Európe...

"Nemám čas." Najčastejšia a najrýchlejšia výhovorka, ktorú zvládneme vyprodukovať bez mihnutia oka a používali sme ju vedome tak často, až sa zaryla do nášho podvedomia a stala sa našou súčasťou.

Nemám čas na čítanie kníh.
Nemám čas na cvičenie.
Nemám čas na prechádzky.
Nemám čas na ....


Také škaredé afirmácie. Sú ale naozaj pravdivé?

Brian Tracy, Anthony Robbins, Richard Branson, Bill Gates, Randy Gage.... Podnikatelia, autori a motivační rečníci, ktorí vedú niekoľko firiem, projektov, čítajú ročne desiatky až stovky kníh a ešte k tomu všetkému majú čas napísať knihu. Nie je to zaujímavé? Keď niekto nemá čas prečítať si knihu a niekto má čas knihu napísať? A to nehovorím o autoroch ako je Danielle Steel (napísala cez 100 kníh) James Patterson, Dean Koontz alebo Stephen King.

Času máme veľa, len ho málo využívame.
— Benjamin Franklin

Ak je teda nedostatok času iba výhovorkou, o čo teda ide? Prečo nerobíme to, čo by nám pomohlo, keď môžeme? Kvôli našim prioritám. Ak zdravie nie je našou prioritou, na ktorej nám naozaj záleží, je jedno koľko času budeme mať na cvičenie, zdravé stravovanie alebo získavanie informácií o zdraví - nikdy nebudeme konať a radšej svoj čas budeme tráviť inak.

Keď hovorím o prioritách, nemám na mysli priority, ktoré si myslíme, že ich máme. Ale o prioritách, ktoré sme si vedome vytýčili a podľa toho konáme. Gram skutku má väčšiu váhu ako tona rečí. A ak chceme konať podľa svojich priorít, musíme konať. Niekedy skutočne stačí aspoň ten gram.

Stále nariekame, že máme málo času, ale žijeme tak, akoby sme ho mali na rozdávanie.
— Seneca

Nedávno mi písal kamarát, ktorý by si rád kúpil psa. Mal však obavy, či sa mu bude chcieť chodiť venčiť, keďže bude na starosť o psíka sám a tak sa ma pýtal, ako to zvládam ja. Odpovedala som mu: "Keď sa môj pes vypýta von, proste sa oblečem a idem s ním von. Nerozmýšľam, či sa mi chce, nechce, koľko je hodín, či vonku leje alebo sneží, alebo či práve teraz mám robiť niečo iné. Proste sa oblečem a ideme von." Podobne to vidím s čítaním kníh, cvičením alebo so zdravou stravou. Človek môže byť vo svojich rozhodnutiach veľmi zmätený, keď ale máte určené priority, ciele, smer, zrazu sa mnoho vecí vyjasní a vy viete čo máte a čo nemáte robiť. Nepremýšľate nad tým, či máte čas, ale si jednoducho čas urobíte.

Často sa ma ľudia pýtajú, ako dokážem prečítať tak veľa kníh, písať nové knihy, venovať sa cvičeniu, vareniu, novým koníčkom,... Vraj by si aj oni priali "mať toľko času". Pravdou je, že času máme rovnako. Ja, vy aj Oprah Winfrey. Rozdiel je v tom, kto ako svoj čas využíva a čomu venuje pozornosť. 

Tu je niekoľko rád, ako prestať nemať čas a ako konať podľa svojich priorít:

  • Prestaňte používať frázu "Nemám čas". Keď už, povedzte radšej že ste si nenašli čas. Buďte úprimní nielen k druhým, ale i k sebe.
  • Určite si priority a nájdite činnosti, ktoré zodpovedajú prioritám. Robte ich viac.
  • Nájdite činnosti, ktoré robíte a odporujú vašim prioritám. Robte ich menej.
  • Odstrihnite sa od zabijakov času ako je televízia. Využívajte svoj čas efektívne a nemýľte si zaneprázdnenosť s dosahovaním výsledkov.
  • Pestujte si pozitívne návyky - nemusíte sa do vecí hrnúť po hlave, stačí robiť aspoň malé kroky (vyššie spomínaný gram skutku). S pravidelným opakovaním určitej činnosti si vytvoríme pozitívne návyky, ktoré sa napevno začlenia do nášho života a v dlhodobej rovine ho môžu výrazne zlepšiť - Earl Nightingale, ktorý svoj život zasvätil úspechu, tvrdil, že ak každý deň strávite 30 minút čítaním o konkrétnej téme, stanete sa expertom za 6 mesiacov. Šesť mesiacov znie ako krátka doba, napriek tomu venovať len 30 minút denne niečomu konkrétnemu a pozitívnemu dokáže urobiť obrovský rozdiel.
  • Nedovoľte sociálnemu tlaku odvrátiť sa od svojich priorít. Možno budú ľudia, ktorí nepochopia váš nový životný smer, je to ale VÁŠ život, nie ich. Pokračujte v tom, čo vás robí šťastných, zdravých a úspešných.
  • Myslite na to, že nie ste povinní spĺňať všetky očakávania vášho okolia. Ak vás niekto o niečo žiada a vy nemáte záujem urobiť to, je to v poriadku. Máte právo nemať záujem bez toho, aby ste to obalovali do "nedostatoku času". Nie je to sebecké. 

Samozrejme, nemusíte sa vzdávať všetkých vašich obľúbených aktivít, ktoré robíte pre zábavu a pod. To je ok. Myslite však na to, že váš čas uplynie tak či onak. Preto je vhodné ho využívať vedome a efektívne. Je mnoho úžasných aktivít, ktorým môžeme svoj drahocenný čas venovať - rodina, šport, cestovanie, varenie, čítanie, zažívanie nových zážitkov... Nemrhajme svoj čas zbytočne :-)

Ak sa najbližšie prichytíte pri vete "Nemám čas na...", zamyslite sa - naozaj nemáte čas, alebo to jednoducho nie je vašou prioritou? Urobte si čas na svoje priority. 

Zlepšil sa vám život po tom, ako ste sa začali viac venovať svojim prioritám a prestali mrhať časom? Podeľte sa do komentárov :-)

A mimochodom, ďakujem, že ste si našli čas na čítanie :-) Vážim si to.

 

ČÍTAJTE ĎALEJ