Čo čítajú autori a známe osobnosti? (video)

Dobrých kníh nikdy nie je dosť! Iba miesta na ne je málo :-)))

Vždy sa rada pýtam druhých, akú knihu práve čítajú. Často sa tak dostanem ku skvelým titulom, na ktoré by som bežne nenarazila.

Čo ale čítajú tí, ktorí sami píšu?

Pozrite si, aké knihy odporúčajú slovenskí autori a známe osobnosti ako Lucia Sasková, Mark E. Pocha, Monika Wurm, Jana Šulková, Juraj Thal, Michal Kopecký, Peter Cmorík a iní.

Ja vám vo videu odporúčam knihu, ktorú práve čítam a veľmi ma zaujala :-)

Panta Rhei Awards 2017

 foto Panta Rhei: www.awards.sk 

foto Panta Rhei: www.awards.sk 

Je mnoho dôvodov, prečo píšem. V prvom rade ma to baví. Táto profesia je tak šialená a náročná, že bez lásky k písaniu to proste nedáte. Píšem tiež pre druhých - chcem čitateľom darovať príbeh, ktorý ich zabaví, rozosmeje, možno pomôže prekonať určité náročné situácie v živote. Píšem, pretože v príbehu rozoberám témy, ktoré považujem za dôležité a píšem, pretože mám občas pocit, že nedokážem byť bez písania. 

IMG_5950 2.JPG

Nepíšem však pre ocenenia. Nikdy som nemala za cieľ získať na svoje knihy zlatú nálepku. Keď vychádzala Insomnia, vedela som, že to bude hop alebo trop. Príbeh, obálka, setting, rozprávanie a samotné uvedenie knihy s webstránkou a trailerom sa mi zdalo tak špecifické a odlišné od bežných slovenských kníh, že som si nebola istá, či ľudí nadchne, alebo o knihu ani nezakopnú. Chcela som len dať svetu tento príbeh a dúfať, že si k niekomu nájde cestu. Necítila som sa ako spisovateľka a trvalo mi veľmi dlho sa tak sama nahlas nazvať. Predstava, že by niekto ocenil moju knihu, mi bola na míle vzdialená.

Preto keď som sedela na odovzdávaní cien Panta Rhei Awards 2017, v ktorom bola Hypersomnia (Insomnia #2) nominovaná v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka 2017, hovorila som si: "Ako som sa sem dostala?" :-))))

Mail o zaradení do nominačného listu som považovala za milú skutočnosť, neočakávala som, že sa kniha dostane medzi finalistov. Keď mi o pár dní prišiel ďalší mail o tom, že je Hypersomnia medzi 5 finalistami a že som pozvaná na odovzdávanie cien, bola som príjemne prekvapená. Nie vždy je táto profesia "rainbows and butterflies", preto takáto podpora veľmi poteší a pomôže.

Odovzdávanie cien prebehlo 5. apríla v Refinery Gallery v Bratislave a okrem mňa boli v ďalších kategóriách nominovaní slovenskí spisovatelia ako Jozef Banáš, Dominik Dán, Jozef Karika a iní. Nie je to zas až tak dávno, čo sme sa v škole učili o Ľubomírovi Feldekovi a Tomášovi Janovicovi. A zrazu pán Feldek sedel pri stolíku predo mnou a Tomáš Janovic bol uvedený do siene slávy :-)))

IMG_5944.JPG

Hypersomnia sa umiestnila na 3. mieste. Cenu za Slovenskú mládežnícku knihu roka si odniesla Mirka Varáčková a ja jej môžem len a len gratulovať :-)

Za túto obrovskú poctu ďakujem predovšetkým vám. Nominácie vznikli na základe predajov a čitateľskej ankety, preto som na stoličke pod pódiom sedela práve vďaka vašej podpore. Ja viem, že stále opakujem, že mám tých najlepších čitateľov a bla bla bla, ale ja vám to budem stále pripomínať, áno? :-)))

Po odovzdávaní cien bol raut a ja som mala pár minút aj na to, aby som sa porozprávala s mojím vydavateľstvom. Prvá otázka, ktorá z ich strany padla, bola: "Kedy bude niečo nové???" :-)))) Ako viete, práve píšem tretiu a záverečnú čast trilógie Insomnia, ktorá by mala vyjsť tento rok. O presnejšom termíne vás budem včas informovať. To je všetko, čo nateraz môžem povedať :-)) Po dokončení trilógie mám naplánovanú ďalšiu knihu, ale to už úplne predbieham :-))))

Všetky kategórie, výsledky i fotografie Panta Rhei Awards 2017 nájdete na www.awards.sk a celý gala večer si môžete pozrieť na live.joj.sk.  

Ešte raz vám ďakujem za vaše hlasy a Panta Rhei za tento prekrásny večer :-)

Po stopách insomnikov - Londýn

IMG_4025.jpg

V pondelok ráno som mala letieť z Londýna do Austrálie, tak som si predĺžila víkend a priletela som do Anglicka v sobotu. V Londýne som bola po prvý krát až teraz, teda po napísaní Insomnie, preto som bola najviac zvedavá práve na miesta z knihy. Na fotografovanie nie som žiadny Barton :-))) ale tu je niekoľko fotiek.

 

Londýn

Ak sa Londýn chcel predviesť, tak sa mu to podarilo. Oba dni bolo slnečno a ja som nezložila slnečné okuliare z nosa. Prezrela som si typické basic atrakcie v centre mesta, prešla som sa po Regent's street, ktorá má v príbehu malú zmienku - Sara tam po prvý krát stretáva insomnikov v maskách.

Centrum mesta som prešla pešo, po širšom okraji som sa povozila v doubledeckeroch. V autobusoch som si nemohla nespomenúť na Rytiersky autobus z HP3 :-)))) Vidím, kde sa J.K. inšpirovala a že Ernieho štýl šoférovania sa podobá tomu muklovskému :-))) 

Big Ben sa práve prerába, tak sa na neho prídem pozrieť niekedy znova :-)

 

Tower Bridge

Miesto, kde príbeh končí... alebo nie? Ubytovaná som bola pár minút chôdze od Tower Bridge, preto to bolo prvé miesto, na ktoré som sa išla pozrieť hned po príchode.

 

 

Primrose Hill

Miesto, kde to celé začalo. Doubledeckerom som sa odviezla k Regent's Park, v ktorom sa kopec Primrose Hill nachádza. Nakoľko bolo krásne počasie, park bol plný ľudí. Prešla som krížom cez park a po niekoľkých minútach stúpania som vyšliapala nahor na vrch Primrose Hill. Barton vie, prečo tam sedí :-) Z Primrose Hill je krásny výhľad :-)

 

Maják na Trinity nábreží 

Milovaný maják... Jediný v celom Londýne. Pre mňa bolo toto miesto najkrajšie. K majáku som sa vydala v nedeľu večer a na mieste nebolo ani nohy :-)))) Na celom nábreží vládlo ticho, počula som iba vrźgajúce mólo húpajúce sa v tmavej Temži. Bistro, ktoré stojí pod majákom, bolo v čase mojej návštevy zatvorené.

Video z majáku nájdete na mojom instagrame medzi highlited stories:

Ak budete v Londýne, spravte si k majáku výlet :-) 

Ďalšie miesta

Navštívila som tiež Natural History Museum, v ktorom som strávila niekoľko hodín a jeho návštevu určite odporúčam. Od zvierat, cez minerály až po dinosaury si môžete vychutnať úžasnú architektúru, vďaka ktorej sa budete cítiť ako na Rokforte :-) #stillwaitingformyhogwartsletter

Okrem krásnych miest som navštívila niekoľko skvelých vegan reštaurácií a vychutnala si vynikajúce espresso na známej ulici Baker Street (adresa Sherlocka Holmesa). 

Bol to skvelý víkend a už sa teším, kedy sa do Londýna vrátim znova :-) A tiež preskúmam lokácie z Hypersomnie v Los Angeles :-))

Hypersomnia bola nominovaná na ocenenie Panta Rhei Awards 2017

AWARDS_2018_6.jpg

Vďaka vám sa Hypersomnia (Insomnia #2) dostala medzi top 5 finalistov v čitateľskej ankete Panta Rhei Awards 2017 v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka :-) O tom, či kniha vyhrá, opäť rozhodujete svojimi hlasmi vy.

Za Hypersomniu môžete hlasovať na www.awards.sk 

Hlasovaním sa zaraďujete do súťaže o zaujímavé ceny - napríklad o 3x zájazd v hodnote 1000 eur.

Čo je Panta Rhei Awards? 
Panta Rhei Awards je knižné ocenenie, ktoré sa koná už deviaty rok. Jej organizátorom je najväčšia sieť kníhkupectiev na Slovensku - Panta Rhei. V šiestich kategóriách rozhodnú o výsledkoch čitatelia prostredníctvom online hlasovania.

Priamy prenos z vyhlasovania výsledkov a slávnostného odovzdávania cien, ktoré bude vyvrcholením Mesiaca slovenských spisovateľov a ich podpory budete môcť sledovať 5. apríla 2018 o 19:30 na live.joj.sk

Ďakujem za každý hlas :-)

Insomnia je dostupná v angličtine na Amazone, iBooks Store a Smashwords :-)

Insomnia je dostupná v angličtine na Amazone, iBooks Store a Smashwords :-)

Pre Vianocami som dostala jeden úžasný darček - moja anglická editorka mi poslala zeditovanú Insomniu v anglickom jazyku! Na preklade knihy do angličtiny sa pracovalo už od vydania knihy v slovenčine a príbeh o žene, ktorá nikdy nespí, je konečne v predaji :-).

Insomniu v angličtine nájdete na Amazone aj iBooks Store :-)

Prvú kapitolu v angličtine si môžete prečítať tu.

Tu je niekoľko citátov z knihy:

Read More

O roku 2017

O roku 2017

V roku 2017 sa odohralo niekoľko pre mňa dôležitých udalostí. V júni vyšlo pokračovanie trilógie Insomnia – Hypersomnia. Hypersomnia sa rovnako ako Insomnia dostala medzi 100 najpredávanejších kníh na Martinuse a usadila sa na krásne 19. miesto. S knihou som absolvovala besedy v Bratislave, Košiciach a Nitre a rada som mnohých z vás stretla osobne znova či po prvý krát :-)

Ďalšou dôležitou udalosťou bolo vydanie Insomnie v českom jazyku. Preloženie knihy do češtiny bola pre mňa veľká vec, nakoľko tým kniha opustila rodnú hrudu a vycestovala za hranice.

Okrem slovenčiny a češtiny sa posunul vpred i preklad do anglického jazyka. Pred Vianocami mi moja anglická editorka poslala zredigovaný preklad a ja hľadám agenta, ktorý ma bude zastupovať v zahraničí. Insomnia v angličtine...

Read More

Ako dlho trvá napísať knihu + 3 dôležité rady než začnete

Ako dlho trvá napísať knihu + 3 dôležité rady než začnete

Jedna z najčastejších otázok, aké dostávam, je, ako dlho trvá napísať knihu. Keď poviem, že písanie prvej časti trilógie mi trvalo „sevšímvšudy“ približne štyri mesiace, ľudí to príjemne prekvapí. Po dodaní, že druhú časť som písala rok, sa reakcia vždy zmení.

J.R.R.Tolkien, autor Pána Prsteňov a Hobita, prepisoval svoje diela celý svoj život. A potom sú tu autori, ktorí svoje dielo zvládnu zbúchať za pár týždňov či dokonca dní - napríklad R. L. Stevenson napísal svoju knihu Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyda za šesť dní (a ešte bol našlapaný z kokaínu – pozn.: toto nie je odporúčanie:-)))). Možno teda odhadnúť čas, za ktorý by autor mal napísať svoje dielo?

Doba, za akú napíšete knihu, závisí od mnohých faktorov, no tým najdôležitejším ste vy sami. Práca spisovateľa je vo veľkej miere one-man-show. Pri písaní hráte najväčšiu rolu vy. Čas na písanie si nikdy nehľadajte – urobte si ho. Nespoliehajte sa na múzy, inšpirácie, ani na správne konštelácie hviezd, nepodliehajte vlastným výhovorkám alebo zóne komfortu. Nič z toho vám reálne nepomôže... Vyčleňte si čas, sadnite si za notebook a začnite pracovať. Také jednoduché, také ťažké.

Ako sa píše kniha?
Jeden z najdôležitejších faktov, ktorý si musíte uvedomiť, je, že knihu nepíšte odpredu dozadu a na jeden raz. Kniha sa nepíše tak, ako sa číta. Nie je to ako....

Read More

Čo práve čítam 21/9/2017

Čo práve čítam 21/9/2017

Výber kníh, ktoré čítam, je vždy akýmsi všehodžúsom, z ktorého sa algoritmus na Goodreads zrejme chytá za hlavu. Mám rada klasickú literatúru, tématiku osobného rozvoja a tiež modernú fikciu, no často siahnem len tak po niečom, čo ma osloví (napríklad po príbehu o pirátoch!). Tu sú knihy, ktoré mám momentálne rozčítané.

Vždy čítam niekoľko kníh naraz. Aj v tomto chaose sa však dá vyznať. Čítam odlišné žánre, v odlišných jazykoch, v odlišných formátoch a na odlišných miestach. Pretože prečo vlastne nie, že? Teda čítam pred spaním v posteli po slovensky tlačenú knihu o ženskej duši, v tramvaji cez mobilnú appku na kindle v angličtine sci-fi o cestovaní z tela do tela a v knižnici v českom jazyku knihu o tom, ako piráti hľadajú zakopaný poklad. Pretože prečo vlastne nie, že?

Dôvod, prečo čítam viac kníh naraz, je jednoduchý – ja tým knihám jednoducho neviem povedať nie! :-)))) Tu sú tie, ktorým som pred nejakým časom prisľúbila svoju vernosť a momentálne to spolu ťaháme k (dúfam) šťastným koncom.....

Read More

Aká bola prvá beseda ku knihe Hypersomnia?

Aká bola prvá beseda ku knihe Hypersomnia?

Besedovanie je pre mňa ako zákusok po dobrom obede :-) Mesiace trávim nad písaním knihy a neviem sa dočkať nielen toho, kedy ju konečne budem drzať v rukách, ale tiež kedy sa opäť budem môcť stretnúť s vami :-)

Hypersomnia vyšla na konci júna a tak som zvažovala, kedy začať besedovať. Minulý rok prebiehali besedy aj počas leta (Bratislava - jún, Žilina - júl, Košice - august), tento rok som to posunula až po lete. A tak prvá beseda padla na 6. september a prebehla v našom hlavnom meste.

Prvá beseda s knihou Hypersomnia bola zároveň aj prvou besedou po lete v Martinuse na Obchodnej. V tomto kníhkupectve som bola po prvýkrát a bola som z neho očarená. Keď som pred besedou sedela v kaviarni na poschodí a pila skvelé espresso s Janou Šlinskou, martinusáckou event manažérkou, ani som nemala pocit, že sedím v kníhkupectve. Toto príjemné miestečko mi skôr príde ako raj pre knihomoľov, ktorí si chcú nad dobrou kávou prečítať knihu a potom si ju odniesť domov. Výmenou za eurá... Videla som síce nástupište 9 a 3/4, no galeóny tu asi neakceptujú. Tieto knižné detaily ma v Martinuse na Obchodnej nadchli a teda ehm ehm drahý Martinus, keď budete mať navyše jeden ten stôl s ceruzkami namiesto nôh, narodeniny mám 17. marca - adresu pošlem na vyžiadanie, ďakujem:-))))

Keď sa vás ako autora niekto spýta, aká bola beseda, má na mysli účasť. Na takýchto akciách je to vždy o účasti... Dopredu nikdy neviem, koľko ľudí príde a teda je každá beseda prekvapením :-) A ja som teda bola veľmi milo prekvapená, koľkí...

Read More

Ako napísať knihu? Túži po tom 90% ľudí

Ako napísať knihu? Túži po tom 90% ľudí

Od vydania Insomnie mi píše mnoho ľudí, ktorí by chceli písať, píšu, alebo už niečo napísali. Príchadzajú mi maily od ľudí, ktorí píšu náučnú literatúru i fikciu, krátke poviedky či romány, poéziu alebo prózu... Mladí aj starší, niektorí s písaním začínajú, iní sa mu venujú roky. A tak som sa v tom začala vŕtať...

Podľa štatistík chce 90% Američanov napísať knihu (zdroj: BookExpo America 2015). V zoznamoch snov a cieľov dominuje práve tento bod a ľudia sa o tématiku písania a vydávania (či už prostredníctvom vydavateľstva alebo cez selfpublishing) zaujímajú každoročne viac a viac. Podľa Publishers Association bol práve predošlý rok v UK rekordný v predaji publikovaných kníh. Oproti minulému roku sa tržby zdvihli o 7% a tak sa 2016 stal rokom s najväčším rastom v dekáde (zdroj: www.publishers.org.uk). Do rebríčkov bestsellerov sa dostávajú nielen známe a zvučné mená, ale i nováčikovia, ktorých prvotina vystrelila do výšin tak rýchlo, že ešte ani nevychladla po príchode z tlačiarne a už sa z rukopisu robí scenár pre netflix. Z knižných príbehov vznikajú filmové adaptácie, seriály a videohry, rozširujú a rozčleňujú sa žánre, vzrastá obľuba fanfikcie a sociálne siete až tak praskajú vo švíkoch s memes a fanpagami. Trh je pripravený. A vy?

Možno i vy túžite prísť do kníhkupectva, prejsť prstami po chrbátoch kníh a nájsť tam tú so svojím menom. Nebudem vám klamať - je to krásny pocit. A budem rovnako úprimná v tom, že...

Read More

Rok s Insomniou

Rok s Insomniou

Ani sa mi tomu nechce veriť a už je to rok, odkedy vyšla Insomnia. Viem, že netrpezlivo očakávate Hypersomniu, vráťme sa ale o trošku späť.

Jednou z najčastejších otázok, aké dostávam, je, ako to vlastne celé začalo. Roky som sa venovala osobnému a profesnému rozvoju, motivácii, knihám a zdraviu. Prečo skok k sci-fi? 

S myšlienkou, že by som začala písať fikciu, som sa pohrávala dlho. Nadšenie opadlo vždy, keď sa predo mňa postavila otázka: Ale o čom budem písať? 

Napísala som zopár krátkych poviedok, ale stále to nebolo "ono". Odsunula som tento nápad bokom, viacmenej som to vzdala. Myslela som si, že písanie fikcie jednoducho nie je pre mňa.

Ubehol nejaký čas a ja som opäť neskoro v noci sedela za notebookom...

Read More

Ahoj, Goodreads!

Ahoj, Goodreads!

S Goodreads som sa už v minulosti stretla, ale pravdupovediac som tejto sociálnej sieti o knihách nevenovala príliš veľkú pozornosť. Viacmenej som si prezrela niektoré tituly a to bolo všetko. Po vydaní Insomnie nejaká dobrá dušička (ďakujem!) knihu na Goodreads nahrala a tak som sa chytila príležitosti a vytvorila si tam autorský profil. Keď som sa detailnejšie začala prehrabávať vo všetkom, čo GR ponúka, pochopila som, že budeme kamoši :-)

Nikdy som si neviedla žiadny zoznam prečítaných kníh, pretože som to nepovažovala za podstatné. Jednoducho som knihy čítala... Až na začiatku roku 2015 som si povedala, že si predsalen prečítané tituly budem značiť. Goodreads je v tomto úžasné - nakoľko prečítané knihy budem nahadzovať tam. Keď som ich ale začala spätne pridávať, zistila som, že to vôôôôbec nebude jednoduché :-D Nemyslím si, že...

Read More

Rozhovor pre VinLit

Rozhovor pre VinLit

Počas vysokej školy som pravidelne začala písať články o osobnom rozvoji a motivácii a po dva roky som bola šéfredaktorkou online časopisu práve o týchto témach (to už možno viete). Boli to pre mňa cenné skúsenosti, naučila som sa pracovať v tíme, s deadlinami, získala som veľa poznatkov z marketingu a spoznala som mnoho skvelých a šikovných ľudí. Preto som bola veľmi poctená, keď som bola oslovená na rozhovor do nového online literárneho časopisu VinLit.

Read More

10 najlepších kníh, ktoré som prečítala za rok 2015

10 najlepších kníh, ktoré som prečítala za rok 2015

Keď sa rok schádza s rokom, máme vo zvyku sumarizovať a premýšľať nad predošlými mesiacmi ako aj nad tými nadchádzajúcimi. Tento rok sa mi pod ruky dostalo mnoho skvelých kníh, tak som sa rozhodla urobiť z nich rebríček.

Ako prvé musím povedať, že môj rebríček je silne subjektívny. Tituly som zoradila do poriadia podľa toho, ako veľmi mi v tomto roku boli nápomocné a nejakým spôsobom ma inšpirovali či ovplyvnili. Nejedná sa teda automaticky o knihy, ktoré celosvetovo ovplyvnili najviac ľudí, udržali sa na zozname bestsellerov New York Times alebo...

Read More

Ako som sa naučila čítať ušami a 7 dôvodov, prečo by ste to mali skúsiť tiež

Ako som sa naučila čítať ušami a 7 dôvodov, prečo by ste to mali skúsiť tiež

Na cestách trávim celkom dosť času. Či už za volantom, alebo v roli spolujazdca. Pravidelné dlhšie cesty ma po čase začali trochu nudiť. Všetko sa zmenilo vtedy, keď som naučila čítať moje uši.

Možno viete, kam mierim. Ak nie, ubezpečujem vás, že mi nenarástli oči z uší ani uši z očí. Hovorím o audioknihách - úžasnej pomôcke 21. storočia. Často počúvam, že ľudia nemajú čas čítať. A tak sa pýtam: "A máte čas počúvať?"

Read More